Tesettür Kaban Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Yeni sezonda tekrar vitrinlerdeki yerini alan tesettür kaban modelleri rahat ve şık olmasıyla kış aylarının en çok ilgi gören kıyafetleri arasında yer alıyor. Doğru bir kaban seçimiyle kışı üşümeden ve oldukça şık bir şekilde geçirmek mümkün. Bu konuda bazı noktaları değerlendirmeden alışveriş yapmamakta yarar var.

 Kumaş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İyi bir tesettür kaban alışverişi için bu kabanın üretildiği kumaş büyük değer taşıyor. Günümüzde üretilen bazı kumaşlar, naylon benzeri ürünler ile üretiliyorlar. Bu kumaşlar yağmurlu ve karlı havalarda suyu çekmediği için kullanışlı olabilir. Fakat aynı zamanda hava almayı engellediğinden terlemeye sebep oluyor. Bu nedenle seçilecek olan kaban modelinin daha sağlıklı kumaşlardan üretilmesi önemli bir unsurdur.

 

Kaban denilince akıllara ilk olarak kaşe kumaşlar geliyor. Kaşe kumaşlar kalın ve kullanışlı olmasıyla bilinir. Kış aylarında soğuğa karşı son derece etkili olan kaşe kumaşlar, bu alanda en ideal seçimdir. Bunun yanı sıra keçeden üretilen kabanların da kullanışlı olduğu bilinmektedir. Son dönem modasında süet ve yün kumaşlarla tasarlanan kabanlar da önemli bir yere sahip. Tüm bu kumaşlar hem sağlıklı hem de sıcak kalma açısından değerlendirilebilir.

 Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Kış kıyafetlerinde çok açık renklerle tasarlanan modelleri tercih etmek, yağan yağmur ve kar gibi dış etkenler dolayısıyla çabuk kirlenmeye neden olmaktadır. Bu sebeple açık renkler çok doğru bir tercih değildir. Genellikle siyah, gri ve kahve tonlarında seçilecek olan bir kaban, hem renk dolayısıyla her kıyafete uyum sağlar hem de çabuk kirlenmeyerek pratik bir kullanım sağlar. Fakat mutlaka açık ve iddialı renkler seçilecekse, bu renklerdeki kabanların gündelik kullanımda giyilmemesi önerilmektedir.

 

Modaya Uyarken Yakışanı Tercih Etmek

 

Her yılın modasında birbirinden farklı tesettür kaban modelleri tasarlanıyor. Bu modeller arasında bir karar vermek her ne kadar zor olsa da, yapılacak tercihlerde öncelikle vücut yapısı ve giyim tarzı ile uyumlu modelleri seçmek önemlidir. Örneğin kilolarından şikayet eden birinin, aşırı kabarık bir model seçmesi onu daha kilolu gösterecektir. Kaban seçerken bunun gibi özellikler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir