Tesettür Giyim Üzerinden Moda Alışverişi Nasıl Yapılır?

 

Zenginleşen, Durmayan, Doymayan Tesettür Modası

 

           Tesettür giyim kendisi ile yarışır bir konumda yer alan, sürekli değişkenlik gösteren ve moda ile güzellik kavramı için üzerine her gün biraz daha fazlasını koyarak fark yaratan bir sektör haline gelmiştir. Tesettürlü kadınların her detayı üzerinde çalışmak ve kafa yormak suretiyle oluşturulmuş giyim modası çok iddialı bir şekilde ilerlemeye devam etmektedir.

 

Detayların fazla olması sebebi ile zaman alan tasarımlar dahi bu hızı durdurmaya yetmemektedir. Bu hızlı değişimin nedeni tamamen değişen tesettür algısıdır. Yakın dönemlerde tesettür giyim için iddia ve gösteriş, zariflik, asalet daha çok elbiselere taşınan olgular haline geldi. Durum bu şekilde olunca elbiselerin dantelleri, incileri, kol yapıları, etek arkaları, omuz başları, eşarp iğneleri, göğüs nakışları, etek uçları, kemerler, kemer işlemeleri, daralan kol yapıları, giderek açılan kol yapıları gibi birçok yeni ya da uyarlama tasarı modanın tam kalbine oturdu. Bu amaçla ister abiye olsun ister günlük elbise mutlak suretle detay aramaktadır. Eskiden kullanılan düz ekoseli elbiselerin artık günlük bile kullanılmadığı görülmektedir. Bu sebeple kadınların kapalı ya da açık olması fark etmiyor kendilerini daha iyi hissedecekleri bir moda dünyası yarattıklarını görüyoruz.

 

Herkese Hitap Edebilen Esnek Yapısı

 

           Tesettür giyim için tasarlanan pantolon ya da tunikleri sadece kapalı kadınlar kullanmamaktadır. Tasarımlar o kadar cezbedicidir ki açık olan kadınlar dahil farklı kombinler ile bu alandan faydalanmaktadır. Yine elbise modellerinde de belki de çok küçük değişikler ile elbisenin ortak kullanımını görmek mümkündür. Eski zamanlarda kapalı olan kadınların açık elbiseleri kapalı moduna dönüştürmesine şahit olurken şu anda canlı bir değişimin şahidi olunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında tesettür giyim sadece kendi içerisinde değil çok geniş bir kesime hitap eder.

 

Özellikle bol tasarlanan pantolon ya da tunikler yaz aylarında kadınların vazgeçemediği kıyafetler arasında yer alan ortak kullanılan kıyafetlerdir. Tesettürlü olmayan kadınların tesettür modasından rahatlık ve şıklık transferi yaptığını söylemek mümkün. Bu anlamda özellikle çok ağır tasarlanan abiyeler daha gösterişli abiye seven kişilerce dönüştürülebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında arada kesinlikle bir rekabet değil bir paylaşım olduğu açıkça görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir