Tesettür Giyim Günlük Yaşamın Neresindedir?

Tesettür giyim sade ve mütevazi yaşamanın en güzel ifadesidir. Tesettür giyim her zaman sadelikten ibaret değildir, tabi ki gösterişli tercihler yapılan ortamlar bulunmaktadır. Düğünler, kına geceleri, mezuniyet törenleri gibi özel günlerde normalden daha gösterişli, abiye tarzı kıyafetler tercih edilir. Bu tarz ortamlarda bile aşırıya kaçmadan, şık ve zarif olarak o gün kurtarılmaya çalışılır. Herkesin farklı bir tesettür giyim anlayışı vardır. Kimilerine göre tesettür elbise, son yıllarda hızla parlayan bir moda, kimilerine göre ise eğer mütevazi olunmaz ve doğru giyinilmezse kötü bir görünüşten ibarettir.

 

Tesettür Giyim Kendi İçerisinde Belli Kurallar İçerir

 

Tesettür giyimin de günlük yaşamda kendine özgü kuralları vardır. Nasıl ki bir kot pantolon ve bluz ile kombin yapan birinin tarzı var ise, tesettür elbise konusunun da kendine has bir tarzı vardır. Tesettür kıyafet seçimi sizin yaşantınız hakkında da bilgiler vermektedir. Hayata dair beklentilerinizi ve günlük yaşantınızın belirleyici bir unsurudur. Cadde ve sokaklarda gezerken tesettür gömleğinizin altına dar kot pantolon giymek, bluzun yakasını göğse kadar açmak, uzun kolu dirseklere kadar sıvamak, metrelerce öteden dikkat çekici rengarenk kıyafetler giymek tesettür elbise konusunu kötüye kullanmak demektir. Daha doğrusu sizin seçiminiz tesettür giyim değildir.

 

Yaşadığınız Toplumla Zıt Düşmeyin

 

Tesettür giyim, toplumun örf ve adetlerine göre değişiklik gösterebilir ama bu tarz giyimde belli kurallara da bağlı kalmak gereklidir. Bol giyinmek, vücut hatlarını belli etmemek tesettürün en önemli unsurlarından bir tanesi olmasına rağmen, günümüzde en çok ihmal edilen konudur. Tesettür giyimde vücut hatlarınız belli olmamalı, giydiğiniz elbiseler çok dar ve dikkat çekici olmamalı ve içinizi belli etmemelidir. Elbiselerinizi bütünleyen eşarbı bağlarken ya da şal takarken de saçın deve hörgücü gibi toplanmamasına, kulak, boyun ve ensenin görünmemesine dikkat edilmelidir.

 

Tesettür giyim diğer kıyafetlere nazaran daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Maalesef günümüzde tesettür giyinmekle giyinmemek arasında kalan bayanlar hoş görünmeyen, toplum tarafından da yadırganan değişik kıyafetlerle ortaya çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki kapalı giyinmek tesettür giyinmek değildir. Kendi içerisinde dinamikleri olan bu tarz giyimin de modası bulunmakta ve her yıl kendi konseptine göre değişiklikler göstermektedir.

Kaynak: tesetturpazari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir