Tesettür Elbisede Modeller Nasıl Tasarlanıyor?

 

Tesettür elbiselerde çok sayıda tasarımın yanında abiye elbise tasarımları da yer almakta olup bu tasarımlarda farklı tarz ve şıklığın yakalanması mümkün olabilmekte. Tesettür elbise abiye tarzda olunca ışıltı ve tüllerin yanı sıra tasarımlara boncuklar da eklenerek yeni bir doku kazandırmak ta mümkün olabiliyor. Özellikle bu tarzda tasarlanmış gelinlik ve nişan elbiseleri de göz kamaştırıyor.

 

Tasarımcılar genel olarak bir tesettür elbise modeli tasarlarken göze hitap etmesini sağlıyor. Çünkü tesettür elbise giyecek kişinin önce beğenisini kazanmalı. Bunları sağlarken de bazı çalışmalar yapılması gerekmekte olup genellikle kumaş tercihi ve etek boyu, etek modeli, kol detayları gibi bazı hususların belirlenmesi ve elbise üzerine yansıtılması gerekiyor. Tasarımcılar çıkardıkları çok sayıda elbisede bunu ustalıkla başarmakta olup çok sayıda tesettürlü bayanın ihtiyacına cevap vermiş oluyor.

 

Tesettür Elbise Tasarımlarında Nelere Dikkat Ediliyor?

 

Tesettür elbise tasarımcıları kullanıcının önce gözüne hitap etme yoluna gidiyor. Fakat güzel ve şık bir tasarımın aynı zamanda elbiseyi giyenin rahat hareket etmesini de sağlaması gerekmekte. Bunun farkında olan tasarımcılar genellikle günlük giyilen tesettür elbise modellerinde rahat ve hafif kumaşları tercih ediyor. Ayrıca gün içinde kullanılan elbise modellerinde dar ve yürümesi zor olan etek tercihleri yerine elbiselerde geniş ve rahat etek modellerini tercih ediyorlar. Kumaşların hafif olması bu noktada önem arz ediyor. Çünkü geniş kesim eteğe sahip bir elbisenin tasarımında kullanılan kumaşın ağır olması elbiseyi giyenin taşımakta zorlanmasına ve rahatsız olmasına neden olabiliyor. Ayrıca sıcak yaz günlerinde terleme ile de karşılaşmak mümkün olabiliyor. Tüm bunları göz önüne alarak oluşturulan tasarımlar ise kullanıcılarının memnuniyetini sağlıyor.

 

Tesettür Elbise Modelleri Nasıl Değişiyor?

 

Tesettür elbise modelleri tasarımcıdan tasarımcıya değişiklik gösterebildiği gibi firmadan firmaya da değişiklik gösterebiliyor. Örneğin yılların tesettür giyim markası olan tekbir giyim mağazası abiye elbise türlerinde etnik kumaşları ve modelleri ön plana çıkarırken pekçok tesettür giyim firmaları daha çağdaş doku ve modellerle müşterilerin karşısına çıkabiliyor. Tercihler tamamen müşterilerin beğenisine ve ihtiyaçlarına göre değişmekte olup firmaların piyasaya sunduğu seçeneklerde bu doğrultuda belirleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir