Tesettür Elbise Seçimi

Tesettür Elbise Modası Nasıldır?

 

Moda içerisinde gelişen kıyafet ve aksesuar çeşitliliği, muhafazakar giyim tarzına sahip kişileri de etkilemiştir. Eşarp, şal, etek, manto, pardösü ve benzeri tesettür elbise giyiminde modaya uygun olarak giyinmek isteyen kişiler için her dönem değişen moda koşulları mevcuttur. Günümüzde özellikle pastel ve mat renk tonlarının moda olması tesettür elbise ve aksesuarlarında da yerini almıştır.

 

Geleneksel yaşam tarzında genellikle siyah ve benzeri koyu renkli tesettür elbiseleri tercih edilirken, günümüzde daha açık renk ve tonlardan imal edilmiş giyim çeşitleri öne çıkmaktadır. Tesettür elbise ve aksesuarlarının seçimi sırasında kullanılacak mekanların önemi büyüktür. Günü birlik kullanımlarda sade ve taşsız modeller tercih edilebilirken, taşlı ve dikkat çekici modeller hoş durmayacaktır. Örneğin; düğün, nişan ve mezuniyet gibi organizasyonlar için tesettür abiyesi dediğimiz modeller kullanılmalıdır. Bu organizasyonlar sırasında sade pardösü ve elbise modellerinin giyimi ortama uygun olmamaktadır.

 

Tesettür Elbise Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Diğer tüm giysi ve aksesuar ürünlerinde olduğu gibi tesettür elbise, çanta, takı ve aksesuar seçimlerinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar aşağıda sıralanmıştır.

 

– Tesettür elbise seçiminin moda ile uyum göstermesinden önce dikkat edilmesi gereken konu işlevine uyup uymamasıdır. Bu sebeple kısa ve vücut hatlarını gösteren, asıl kullanım amacının dışına çıkan tesettür elbiseleri çoğu kadın tarafından tercih edilmemektedir.

 

– Tesettür elbisesinin ayak bileğinden başlamasına dikkat edilmelidir. Aksi kullanımlarda pardösü veya manto giyiminde kıyafetin diz üstünde kalması şık durmasını sağlayacaktır. Fakat aşırı uzun veya kısa tesettür elbiseleri kötü durmaktadır.

 

– Seçilecek tesettür elbise ve aksesuarlarının iki ya da üçten fazla renkten oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bu gibi kullanımlarda göz yorucu ve aşırı karışık duran dış görünüş ortaya çıkmaktadır.

 

– Tesettür elbise seçiminde dış görünüş ve modaya uyumluluğun sağlanması kadar kalite ve malzeme kullanımı da önemlidir. Vücudun tamamını saracak olan elbiselerin özellikle yaz aylarındaki kullanımlarında, terletmeyen ve ter tutmayan özellik göstermesi gerekir. Bu yüzden kadife gibi kumaş malzemeleri ile üretilen giysi ürünlerinden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir