Tesettür Abiyeler İçin İdeal Kumaş Ve Model Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Tesettür giyim sektöründe son yıllarda büyük gelişmeler ve iyileşmeler söz konusu. Elbette bu değişimden abiyeler de nasibini aldı. Düğünlerde, nişanlarda, ve bu gibi özel toplantılarda tesettür giyimde de bir çok marka, model ve renk mevcut. Çeşitliliğin artması güzel olsa da bir yandan da kafa karıştırıcı oluyor ve bu çeşitliliğin içinden iyi olanı bulmak da zorlaşıyor.

 

 Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Öncelikle abiyenin ne zaman giyileceği önemli bir çıkış noktası. Nasıl olsa uzun kollu diye herhangi bir abiyeyi yaz aylarındaki düğünlerde tercih etmek yanlış bir seçim olur. Zaten sıcak olan yaz mevsiminin eksilerini tolere edebilecek kumaşlar seçmekte fayda var. Abiye kıyafetlerin bir kısmı yüzde doksan ila yüzde yüz polyester kumaş içerir. Bu kumaş türü cildin nefes almasını engeller, terlemeyi maksimuma çıkarır ve terlemeyle birlikte cilde sürtünmesiyle de yanma ve tahrişe yol açar. Özellikle de bol oynamalı hareketli aktiviteler için kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir kumaş türüdür. Bunun yanında tesettür abiye için özellikle kullanılan bazı kumaşlar vardır. Genellikle iç astarda pamuklu bir kumaş kullanılması cildin hava alması ve terlemeyi minimumda tutması açısından önemlidir.

 

 Model ve Kesimleri

 

Tesettür giyimde de en çok karşılaşılan kıyafet hilesi vatkalar. Omuzları daha dik ve geniş göstermede yıllardan beri kullanılan ancak 2015 senesinden bu yana eski şöhretini tekrar yakalayan vatkalar tesettür abiye tasarımlarında da oldukça geniş ölçekte yer buluyor hatta neredeyse vatkasız hazırlanmış tesettür abiye  bulmak imkansız hale geldi. Bunun başlıca sebebi uzun kollu kıyafetlerin özellikle de kalın kumaşlarda omuzları fazla yuvarlaklaştırması ve düşük göstermesi. Bu etkiyi yok ederken bir yandan da daha iyi bir görünüm veriyor. Eteklerin kesiminde çok fazla çeşitlilik mevcut. Katılacağınız davetin ağırlığına ve davetteki yerinize göre şifon uçuş uçuş etekler, ayaklara kadar düz gelen ve tek renk modeller ya da hafifçe genişleyen A kesimler giyenin zevkine bağlı olarak seçenekler arasında yerini alıyor. 2017 senesi içinse şifonlar biraz demode kalabiliyor ve sert kumaşlardan yapılmış A kesim elbiseler revaçta görünüyor. Tek renk ve düz kesim modellerse özellikle klasik bir görünüm tercih edenlerin favorisi oluyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir