Moda Ve Tesettür

Giyim sektörü son yıllarda normal kıyafetlere olduğu kadar tesettür kıyafetlere de gereken önemi vermeye başlamaktadır. Özellikle tesettürlü kadınların uyuma fazlaca dikkat ettiği göz önünde bulundurulduğunda bu sektörde üretim oldukça geniş sınırlara ulaşmaktadır. Bunun en büyük payını elbette ki özel günlerde tercih edilen abiye kıyafetler oluşturacaktır. Bakıldığında tesettür elbise modelleri denildiğinde eski yıllarda her ne kadar pek önemsenmemiş olsa da, artık bu konuya kafa yoranların sayısı bir hayli fazlalaştı. Her geçen yıl modanın devinime uğraması suretiyle taleplerin artışı, üretici firmaları daha modern daha yenilikçi abiyelere doğru yönlendirmeye başladı. Yani artık tesettür abiyelerin de modadan bağımsız olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

 

Peki, tesettür elbise modelleri nelerden oluşuyor?

 

– Balık Etek/ Elbise Abiyeler

 

Çoğunluğun sıklıkla tercih ettiği ilk modeller arasında yer alan bu abiye, belden aşağısından itibaren hafif genişleyerek volanlara sahip olan bir modeldir. Genellikle ince belli ya da düzgün fizikli kadınlarda tercih edilmesi daha uygun görülse de bu tabiî ki bir sınırlama değildir.

 

– Bel Vurgulu Abiyeler

 

Tercih edilen tesettür modellerinde özellikle son yıllarda ön plana çıkan bel vurgusu anlayışı, kilo problemi olan kadınların adeta kurtarıcısı niteliğine bürünmektedir. Özel günler için elbise seçiminde eğer geç kalınmışsa hem şık hem zarif bir görüntü çizmek isteyen herkesin kurtarıcısıdır.

 

– Çan Görünümlü Salaş Abiyeler

 

Tesettürlü kadınların belki de en önemli sıkıntısı, vücutlarını sarmayan bir abiye bulmakta zorlanıyor olmalarıdır. İşte bu abiye modeli tam da bunun üzerine son yıllarda kendisini yeniden gün yüzüne çıkarmaktadır. Genel görünüm itibariyle ve kumaş yapısıyla diğer abiye modellerine nazaran daha bol, daha fresh ve daha havadar olan bu modeller her kesimin rahatlıkla tercih ediyor olmasından fazlaca tüketilmektedir. Özellikle yaz aylarında gerçekleşen özel günlerde tüm bir günü/ geceyi konforlu geçirmek isteyenler için oldukça kullanışlı olmaktadır.

 

Sonuç olarak tesettür elbise modelleri her geçen yıl modanın ışığında kendisini yenilemeye ve vitrinlerde yerini almaya hız kesmeden devam edecektir. Bu süreçte arz- talep ilişkisinin sağladığı önem göz ardı edilmemelidir. Çünkü üretici her ne kadar kendi tasarımı bir ürünü ortaya koymuş olursa olsun, karşı tarafın zevklerine hitap etmediği ve talep edilmediği sürece bir işe yaramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir