Gömlek Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerek iş hayatında gerek günlük hayatta rahat edebileceğimiz bir kıyafet türüdür bayan gömlekleri. Birçok çeşidi, deseni ile bayanların ilgisini oldukça çeker. Bayan gömlekleri seçimi de önem kazanmıştır bu sayede. Çünkü gömlekler bayanın tarzını yansıtır ne kadar şık ne kadar spor olduğunu giydiği bir gömlek modelinden anlayabiliriz.

 

Gömlek Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

 

           Bayan gömlekleri seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan bazıları gömleğin vücut ölçülerinize uygunluğu, ten rengi ve gömlek rengi uyumluluğu ve en önemlisi de sizin kişisel zevklerinizdir. Bu şekilde seçtiğiniz bir gömlek sizin için en doğru seçim olacaktır. Sonuç itibariyle her model her vücuda yakışmayacaktır. Gömleğin duruşu kişiden kişiye yani vücut ölçülerine göre değişkenlik gösterecektir. Doğru seçim yapmak göze hitap etmesi demek değildir askıda görüp sepete atmak yerine üzerinizde nasıl durduğunu görmeniz en güzel seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Hatta bazen saç renginize uygun olanı bile seçmelisiniz. Ten rengi uyumluluğuna gelecek olursak sarışın ve açık tenli bayanlar soluk renklerden kesinlik uzak durmalıdır. Daha canlı ve daha koyu renklere yönelmeleri onlar için en iyi tercih olacaktır. Esmer tenli bayanlar ise açık renk gömlek tercih etmeleri onlar için doğru seçim olacaktır. Çünkü iki koyu renk birbirini boğar. Ve hoş bir görüntü yaratmaz. Bunun yanı sıra sizi özensiz de gösterecektir.

 

Hangi Gömlek Modeli Hangi Vücuda?

 

Birçok gömlek modeli vardır. Bunlardan bazıları uzun yakalı, kısa yakalı, yakasız, uzun kollu, kısa kollu, desenli, uzun çizgili, yan çizgili, tek renk, dar kalıp gibi. Bu kadar çeşit arasında karar vermek zor olacaktır. Eğer boyunuz ve boynunuz uzun ise mutlaka yakalı gömlekleri tercih etmelisiniz. Renk ve desen seçiminde ise oldukça düz ve sade gömlekleri tercih etmelisiniz. Çünkü boyunuzun uzunluğu zaten dikkat çekmeniz için önemli bir faktör bu yüzden desenli karışık gömleklere ihtiyacınız olmayacaktır. Boyunuz kısa ise desenli gömlekleri tercih etmelisiniz. Özellikle çizgili gömlekler etrafınızda ki insanların algılarıyla oynayacaktır ve kafa karışıklığına sebep olacaktır. Aynı zaman da çizgili gömlekler oldukça şıktır. Kilolu bayanlar ise bol gömlek tercih etmek yerine bol ve dar arası vücut ölçülerine uygun gömlekleri tercih etmelidir. Tesettürlü bayanlar ise yukarıda anlattığım gibi boylarına ve kilolarına göre uzun gömlekleri tercih etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir