Dünden Bugüne Tunik

Tuniksiz bir gardırop düşünemeyiz. Çünkü tüm bayanların gardırobunda en az bir sıra farklı renk ve kumaşta tunik vardır. Tuniklerin zarif göstermediği en kilolu bir bayanı bile bir beden ince gösterdiği varsayılırsa tunik kadınların tunik aşkı daha iyi anlaşılır. Eskiden tunik bulmak hele diz üstüne gelecek uzunlukta modern bir tunik almak hayaldi. En uzun tunikler bile basen boyunu geçmezdi. Gömlek diyeceğimiz bu giysiler pantolonla kombinlenemez daha çok etekle kullanılabilirdi. Oldukça az renk seçeneğiyle genç bayanların tercih edemediği bir giyim parçasıydı. Ancak günümüzde tesettür firmalarının çoğalması sayesinde muhafazakâr kadın yüzlerce model seçeneğine kavuştu. Spor, günlük ya da davet şıklığı için aranan parça oldu. Kapüşonlu, dizlere kadar uzanan krep ya da incilerle süslenmiş bir davet giysisine dönüştü. Böylece tesettürlü bayanların ister günlük hayatta isterse özel gün ve davetlerde kullanabileceği bu tunikler, tesettür giyimin en vazgeçilmez parçalarında biri oldu.

 

Tunikler günü kurtarmaya yarayan giysiler olduğu için kendini özgür hisseden her kadının tercihi oldu. Bu tercih zamanla taşlı ve nakışlı işlemelerle daha gösterişli seçeneklere kaysa da tunik mantığının temelinde rahat etme dürtüsü hep kaldı. Ve modası hiç geçmeyen bir giysi olarak hayatımızda yer etmesini bu “rahatlık” hissine borçlu.

 

Son dönemde gittikçe çoğalan tunik modellerinin hızına tasarımcılar da yetişemez oldu. Farklı kumaşların aynı modelde buluştuğu tuniklerden yarasa kollu tuniklere “vav” harfi baskılı tuniklerden aksesuar detaylı tuniklere, şile bezinden otantik tuniklere kadar özel modeller tesettür mağaza vitrinlerini süsledi. 2017’ye geldiğimizde önceki yılların en beğenilen tunik modelleriyle yeni trendlerin birleştiğini görüyoruz. Uzun düz kesim gizli düğmeli tuniklerin modası hiç geçmedi. Ya da salaş tunikler hala ilgi görüyor. Bunların yanında 2017 konseptine uygun çiçek süslemeli, kolları ve yaka bölümü nakışlı feminen tunikler bu yaz çok tercih edilecek gibi görünüyor. Her dönem moda olan çizgili, pötükareli, dantel işlemeli tuniklerin yanında pliseli olanlarda yine rağbet göreceğe benziyor. Mor, mercan, haki, hardal, somon, gülkurusu renklerde yüzlerce tunik modeli görücüye çıkarak kendini şık hissetmek isteyen alıcılarını bekliyor.

Tunik rahatlığını, stiliyle birleştirmek isteyen herkesin daha uzun yıllar en temel kombin parçası yine tunikler olacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir